Historie Airbrush

Airbrush nebo chcete-li americká retuš

Pohled na to, kdo vynalezl airbrush, je trochu kontroverzní. Wikipedia připisuje první patent na airbrush Francisi Edgarovi Stanleymu ze Stanely Steamer Company v roce 1876.  Podívejme se ale na celou záležitost pěkně po pořádku.

Nanášení barev pomocí vzduchu

Techniku rozstřiku barvy za pomocí vzduchu znali lidé už před několika tisíci lety. Příkladem jsou tyto staré jeskynní malby. Jednoduchého rozprachu dosáhli tím, že barvu rozfoukli za pomocí dutého předmětu. Mohli použít duté ptačí kosti nebo nějakou dutou rostlinu. V tomto případě bylo lidské ruky použito jako masky.


Ústní atomizér neboli fixírka

O něco sofistikovanější zařízení je ústní atomizér. Zde se také využívá lýdský dech. Ten se používal dávno předtím, než byly vynalezeny spreje nebo airbrush. Fixírka je ruční nástroj na nanášení kapaliny stříkáním na povrch předmětu. Na principu foukání vzduchu do vodorovné trubice, kdy vzniknutým podtlakem vysává kapalinu další trubicí, která je v pravém úhlu a konec má ponořený v nádobce s kapalinou. Takto je kapalina nasávána z nádobky a při kontaktu s proudem vzduchu z první trubice dochází k rozprášení barvy.     

         V dynamice tekutin Bernoulliho princip říká, že ke zvýšení rychlosti tekutiny dochází současně s poklesem tlaku nebo poklesem potenciální energie tekutiny. Princip je pojmenován po Danielu Bernoullim, který jej publikoval ve své knize Hydrodynamica v roce 1738.Podle Wikipedie bylo první zařízení pro stříkání laku, které by mohlo být nazýváno airbrush, patentováno v roce 1876 patentem číslo 182 389 Francisem Edgarem Stanleyem ze Stanely Steamer Company v Newtonu, Massachusetts. To fungovalo jako difuzér/atomizér, nemělo však kontinuální přívod vzduchu. V závislosti na definici, která říká že airbrush je zařízení které vyžaduje stlačený vzduch, nelze toto zařízení brát jako počátek airbrush ale jako předchůdce.


Podle výzkumu, který provedl profesor Andy Penaluna, byl první nástroj, který používal přívod stlačeného vzduchu, pojmenován "distributor barev". Vyvinul jej Abner Peeler pro malování akvarelů. Používal ručně ovládaný kompresor k nepřetržitému přívodu vzduchu. Proto Andy Penaluna připisuje vynález airbrush tomuto klenotníkovi z Iowy. Konstrukce byla dost hrubá, protože zařízení bylo složeno z řady náhradních dílů dostupných v klenotnické dílně, jako jsou staré šroubováky a trubičky ze svařovacích hořáků, jehla a lžíce.


První sériově vyráběný airbrush

První společností, která prodávala zařízení zvané "Air Brush", byla společnost Air Brush Manufacturing Co. of Rockford IL. Liberty Walkup viděl potenciál v Peelerově "distributorovi barev". On a jeho bratr Charles v roce 1882 získali patent a původní prototyp za 700 $. Téhož roku byla dvěma bratry uvedena do prodeje vylepšená verze prototypu Peeler, kteří jej prodávali jako "Air Brush".


Toto zařízení vyrobené společností Air Brush Manufacturing Co. bylo prvním sériově vyráběným airbrushem. 

Potřebujete stlačený vzduch? Stačí zašlapat.

seriová výroba 

Ukázky propagačních letáků

Jedná se o dobové propagační letáky firmy Paasche z roku 1905

trysky nádobky těsnění... Co je libo


Dnešní přední výrobci špičkové techniky Airbrush

Dnešní technologie pro stlačený vzduch ošetří vzduch už na vstupu. Čistý a suchý vzduch je samozřejmostí. Přesné dvojčinné stříkací pistole, speciální barvy a v neposlední řadě ochrana a bezpečnost zdraví. Masky a polomasky s filtry. Přetlakové lakovací komory. Možnost využití počítačové techniky i v tomto odvětví. O tom se na začátku minulého století nikomu ani nezdálo. 

Jakékoliv kopírování obsahu našich stránek a využívání ke komerčním účelům je bez našeho souhlasu zakázáno. Copyright © 2006-2024. All rights reserved.